Michal Štípa

MgA. Michal Štípa absolvoval Taneční konzervatoř v Brně. Od roku 2000 působil jako sólista Národního divadla Brno, od roku 2009 pak byl prvním sólistou Baletu Národního divadla v Praze. Účinkoval v baletech Johna Cranka, George Balanchina, Jeana-Christopha Maillota, Kennetha Greve, Javiera Torrese, Michaela Cordera a Yuriho Vámose. Matse Eka, Jiřího Kyliána, Petra Zusky, Jana Kodeta, Vlastimila Harapese, Glena Tetleyho, Maura Bigonzettiho, Itzika Galiliho, Alexandra Ekmana a dalších.

Má za sebou také spolupráci s baletními mistry a asistenty choreografů, jako jsou např. Roslyn Anderson, Natalia Bessmertnova, Cora Bos Kroese, Patrick Delcroix, Victoria Simon nebo Arlette Van Boven.

Je držitelem řady ocenění, mezi nimi např. Cena Thálie v roce 2004, 2005 a 2007.  V letech 2019 – 2021 byl uměleckým ředitelem baletního souboru Moravského divadla Olomouc, v současnosti působí jako pedagog klasického tance, scénické praxe a tance s partnerem na Pražské taneční konzervatoři a v Tanečním centru Praha – konzervatoři. V roce 2020 navíc společně s Nikolou Márovou založil vlastní taneční školu School of Dance, kde se rovněž věnuje lektorské činnosti.